Categories

  Trasa zwiedzania miasta w jeden dzień

  Początki Londynu historycy datują na ok. 70-80 rok naszej ery. Od samego początku było to bardzo ważne miasto, bogate i szybko rozwijające się. Przez następne niespełna dwa tysiąclecia rozwinęło się pod każdym względem. Dziś jest największym miastem Unii Europejskiej i ma mnóstwo zabytków, które w większości przetrwały nawet bombardowania podczas II wojny światowej. Wszystko to sprawia, że zwiedzenie tylko tych najważniejszych miejsc Londynu w jeden dzień jest właściwie niemożliwe. Chyba że mówimy o oglądaniu zabytków w biegu i bardzo pobieżnie.

  Dla tych, którzy przyjeżdżają do Londynu na chwilę i mogą poświęcić tylko jeden dzień na zwiedzanie zabytków, prezentujemy najlepszą trasę, która ułatwi osiągnięcie celu i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

  Przede wszystkim zaczynając wyprawę powinniśmy kupić bilet całodobowy na metro. Londyn jest za duży, żeby zwiedzić wszystko na piechotę, a jeżdżąc samochodem mnóstwo czasu spędzi się w korkach i na szukaniu miejsca do parkowania. Metrem szybko dojedziemy niemal wszędzie. Zwiedzanie najlepiej zacząć od koła widokowego (z dowolnego punktu miasta trzeba więc dotrzeć metrem na stację Waterloo), aby w następnej kolejności zobaczyć położony po drugiej stronie Tamizy Pałac Westminsterski wraz z Big Benem. Potem przechodzimy do pobliskiej katedry Westminster Abbey (to w niej odbywają się koronacje i śluby rodziny królewskiej), a następnie po kilku minutach marszu dotrzemy do Pałacu Buckingham, by zobaczyć uroczystą zmianę warty, siedzibę królowej wraz z jej pięknym ogrodem, a także majestatyczny pomnik królowej Wiktorii.

  Następnie trzeba się zastanowić, czy wolimy poświęcić popołudnie na zwiedzanie British Museum, czy może bardzo popularny i oblegany gabinet figur woskowych Madame Tussauds. Niestety jeden dzień to za mało, aby zobaczyć absolutnie wszystko. Tak naprawdę na przyzwoite zwiedzenie większości sal i eksponatów samego British Museum trzeba zarezerwować prawie cały dzień, ale mieści się niedaleko Pałacu Buckingham. Natomiast gabinet figur woskowych jest znacznie oddalony, jednak na jego zwiedzenie potrzeba zaledwie 2-3 godzin w zależności od tego, jak dużo zdjęć chcemy zrobić.

  Z pewnością warte zobaczenia jest także Imperial War Museum położone w podobnej odległości od Wielkiego Bena, jak British Museum, z tym że po drugiej stronie Tamizy. Cieszy się ono bardzo dużą popularnością wśród Anglików, jak i turystów. Polecane jest szczególnie osobom pasjonującym się historią, wojnami, a przede wszystkim sprzętem wojskowym. Na jego zwiedzenie także potrzeba poświęcić sporo czasu, bo ok. 4-5 godzin.

  Jeśli nie jest zbyt późno oraz starczy nam sił, udajemy się metrem na stację Tower Hill, aby stamtąd dotrzeć do słynnego, charakterystycznego mostu zwodzonego – Tower Bridge oraz (korespondującego z mostem stylem architektonicznym) kolejnego wartego zobaczenia historycznego budynku – The Tower of London. Mosty oraz Tamiza szczególnie pięknie wyglądają właśnie nocą, kiedy mnóstwo świateł odbija się w tafli wody. Krótki spacer wzdłuż rzeki może być więc bardzo spokojnym, urzekającym zakończeniem intensywnego dnia. Natomiast wszyscy, którzy mimo tak długiej, wyczerpującej wycieczki ciągle nie mają dosyć wrażeń, wieczorem mogą bawić się w najlepszych klubach w Europie, gdzie grają najsłynniejsi DJ-e lub udać się do restauracji, aby spróbować lokalnych przysmaków.