Categories

  Godziny otwarcia i bilety do British Museum

  Będąc w Londynie nie wypada zapomnieć odwiedzić British Museum, ponieważ jest to jedno z najbardziej znanych i największych muzeów na świecie, poświęcone przede wszystkim czasom starożytnym. To ogromny zbiór zabytków różnych kultur: egipskiej, celtyckiej, japońskiej, greckiej, azteckiej i rzymskiej, znajdziemy tam mnóstwo cennych dzieł literatury, ceramiki, rzeźby, a także mumie pochodzące z licznych wykopalisk.

  Muzeum otwarto dla zwiedzających 15 stycznia 1753 roku. W tym czasie większość eksponatów pochodziło z prywatnego zbioru sir Hansa Sloane’a, który postanowił po prostu zabezpieczyć swoją kolekcję sprzedając ją królowi. Monarcha jednak nie był zainteresowany jej kupnem. Inicjatywą wykazał się natomiast Parlament, który przyjął zbiory i zajął się utworzeniem British Museum.

  Sloane przekazał ponad 71 tysięcy wyjątkowo wartościowych obiektów, za które otrzymał 20 tysięcy funtów. Dzisiaj wydawałoby się, że to mała suma za tak cenną kolekcję, jednak na tamte czasy była to naprawdę spora kwota. Życzył sobie też, aby za wstęp do muzeum nie pobierano opłat, ponieważ jest to dobro wspólne i ma służyć poszerzaniu wiedzy następnych pokoleń.

  Od 1753 roku liczba eksponatów powiększyła się do ponad 7 milionów. Do najważniejszych i najbardziej znanych trzeba zaliczyć: mumie egipskie, rzeźby pochodzące z Panteonu, benińskie brązy, marmury elgińskie, Wazę Portlandzką, Kamień Rosetty, szkic Leonarda da Vinci „Antyczny wojownik”,  Clock Room, 1 tom szkiców i 4 tomy manuskryptów Albrechta Dürera, czy skarb Sutton Hoo.

  British Museum z powodu ciągle rosnącej ilości eksponatów, musi być co jakiś czas rozbudowywane, a zbiory przenoszone. Dziś budynek muzeum zajmuje 75 tysięcy metrów kwadratowych i nie zawiera absolutnie wszystkich przedmiotów, jakie kiedykolwiek tu trafiły. W 1883 roku odłączono część typowo przyrodniczych obiektów, które trafiły do nowego Natural History Museum. W 1970 roku natomiast cały dział etnograficzny stał się trzonem Museum of Mankind, a w 1997 roku niemal wszystkie zebrane księgi zostały przeniesione do British Library. Mimo tych zmian British Museum w dalszym ciągu ma poważny problem z pomieszczeniem i udostępnieniem wszystkich swych zbiorów, część z nich niestety przechowywana jest w podziemiach.

  Po 1997 roku zupełnie przebudowano część gmachu, w której znajdowała się biblioteka. Trzy lata później w grudniu tym miejscu otwarto Wielki Dziedziniec Królowej Elżbiety II osłonięty charakterystycznym szklanym dachem. Powstała tu nowa czytelnia oraz galerie. W uroczystym otwarciu brała udział także sama królowa Anglii – patronka dziedzińca.

  Wraz z rozwojem, powiększającą się kolekcją, zwiększa się atrakcyjność i popularność muzeum. Specjaliści szacują, iż obecnie w ciągu jednego roku British Museum jest odwiedzane przez 5 milionów zwiedzających. Dla porównania – gdy tylko zostało otwarte, średnio w ciągu jednego roku wystawę oglądało ok. 5 tysięcy turystów.

  Godziny otwarcia: sobota-środa: 10-17; czwartek i piątek: 10-20.

  Godziny otwarcia Wielkiego Dziedzińca (Great Court): poniedziałek: 9-18; wtorek i środa, niedziela: 9-21; czwartek-sobota: 9-23.

  Wstęp bezpłatny dla wszystkich. Jednak można się spodziewać pewnych opłat za obejrzenie czasowych ekspozycji specjalnych.